Облік необоротних активів, які перебувають на окупованій території та в зоні бойових дій
Nexia DK пропонує ознайомитися з окремими новинами Інформаційного бюлетеня Nexia DK про податки, право та звітність в Україні за період із 2 по 8 квітня.
Облік необоротних активів, які перебувають на окупованій території та в зоні бойових дій
Необоротні активи та запаси, які відображалися в бухгалтерському обліку до введення воєнного стану та які на дату складання фінансової звітності фактично перебувають на тимчасово окупованій території або в районах проведення воєнних (бойових) дій, продовжують обліковуватись у складі активів підприємства.
Одночасно підприємство має оцінити негативний вплив змін в економічному і правовому середовищі та визнати суми втрат від зменшення корисності необоротних активів до моменту настання умов доступу до таких активів, проведення інвентаризації та прийняття відповідно рішення щодо їх списання або відновлення корисності.
При цьому підприємства, які перебувають в районах проведення воєнних (бойових) дій та застосовують для ведення бухгалтерського обліку національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, виявлені в результаті інвентаризації нестачі, втрати або знищення необоротних активів та запасів на підставі належним чином оформлених документів відображають у складі витрат підприємства.
Джерело: Індивідуальна податкова ДПС консультація від 08.03.2024 № 1212/ІПК/26-15-07-05-07-07 «Щодо нарахування амортизації в податковому обліку на основні засоби, які знаходяться на окупованих територіях, якщо в бухгалтерському обліку нарахування амортизації не здійснюється у зв'язку з нульовою вартістю цих активів»
Штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних
Якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
При цьому потрібно враховувати, що правові ситуації, які пов`язані з можливістю або неможливістю в період воєнного стану реєструвати податкові накладні, є за своєю суттю ідентичними як щодо податкових накладних, складених, починаючи з лютого 2022 року, так і щодо тих, які були складені раніше, але не були своєчасно зареєстровані з огляду на надзвичайні обставини – ковідну пандемію та воєнний стан.
Джерело: повідомлення ДПС від 04.04.2024р. «Суд визнав правомірність нарахування штрафних санкцій платнику за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних»
Зміни до Порядку надання відпустки при народженні дитини
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2024 № 356 «Про внесення змін до Порядку надання відпустки при народженні дитини» внесено зміни, якими врегульовано окремі питання щодо підтвердження права на відпустку при народженні дитини батька дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини, за умови, що вони спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права й обов'язки, та баби або діда, або іншого повнолітнього родича дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір'ю (одиноким батьком).
Джерело: Постанова Кабінету Міністрів України від 29.03.2024 № 356 «Про внесення змін до Порядку надання відпустки при народженні дитини»