Увага! З 1 серпня діятимуть зміни до ПКУ через запровадження клубу білого бізнесу
01 серпня 2024 року набирає чинність Закон України від 18.06.2024 № 3813-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства".
Цим Законом передбачено з 01 жовтня доповнити ПКУ нормою, згідно з якою на період дії воєнного стану в Україні та по 31 грудня року, в якому воєнний стан буде припинено, для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства встановлюються певні преференції, зокрема:
- не проводяться документальні позапланові перевірки, крім перевірок в частині контролю за трансфертним ціноутворенням, перевірок щодо дотримання граничних строків ЗЕД-розрахунків;
- скорочується строк камеральної та документальної перевірок для цілей бюджетного відшкодування ПДВ;
- індивідуальні податкові консультації надаються протягом 15 днів;
- закріплення за платником податкового комплаєнс-менеджера;
- отримання платником у п’ятиденний строк інформації, яка може свідчити про податкові ризики у діяльності, а також консультацій щодо усунення таких ризиків;
- відбуватиметься автоматичне бронювання до 25% військовозобов’язаних працівників.
Платник податків, який відповідає всім передбаченим Законом вимогам підлягає включенню до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (надалі – Перелік).
Критерії включення до Переліку можна умовно поділити на 2 групи: визначені і порівняльно-розрахункові. До першої групи критеріїв відносяться критерії, які платник може сам наперед визначити, наприклад, відсутність податкового боргу, неризиковість платника, відсутність штрафів за несвоєчасні ЗЕД-розрахунки, відсутність російських бенефіціарів та ін.
До другої групи відносяться критерії, показники яких розраховуються для кожного платника і далі такі показники податковий орган буде порівнювати з показниками інших платників. Наприклад, критерії для юридичних осіб, що перебувають на загальній системі оподаткування (повинна бути одночасна відповідність всім критеріям):
a) показник рівня сплати податку на прибуток підприємств дорівнює/перевищує середній показник у відповідній галузі за останні чотири квартали з урахуванням пункту 137.5 ПКУ;
б) показник рівня сплати ПДВ дорівнює/перевищує середній показник у відповідній галузі (крім платників, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загального обсягу постачання) за останні 12 звітних (податкових) періодів;
в) показник середньомісячної нарахованої та/або виплаченої податковим агентом – юридичною особою заробітної плати за останні чотири звітні (податкові) періоди становить не менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні, помноженої на коефіцієнт 1,1, за умови що середньомісячна чисельність працюючих за зазначений період становить не менше п’яти осіб.
Порядок розрахунку критеріїв для включення платників податків до Переліку визначається Мінфіном. Формує та затверджує Перелік ДПС не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада. Оскільки цей підпункт Закону набирає чинності з 01 жовтня 2024, то перший Перелік ДПС повинен би бути сформований станом на 29 листопада 2024 року.
Якщо компанія попадає в Перелік, то її буде повідомлено, а якщо не попадає, - то розраховані показники критеріїв, які не відповідають рівню середніх критеріїв будуть розміщені в електронному кабінеті компанії.
Крім цього, Законом доповнено передбачені пп.14.1.159 ПКУ критерії пов'язаності осіб. З 01.01.2025р. пов'язаними особами також будуть вважатись особи, у разі якщо:
- доходи юридичної особи - резидента від реалізації продукції окремій юридичній особі - нерезиденту становлять більше 75% доходів від реалізації продукції всім нерезидентам, за умови що такі доходи становлять більше 50% загальної суми доходу такої юридичної особи від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);
- вартість продукції, придбаної юридичною особою - резидентом в іншої окремої юридичної особи - нерезидента становить більше 75% придбаної такою особою у всіх нерезидентів, за умови що сума таких операцій з придбання становить більше 50% загальної вартості продукції, придбаної такою юридичною особою – резидентом.
Також з 01.01.2025р. змінюються критерії для включення держав до Переліку держав (територій) для цілей підпункту "в" підпункту 39.2.1.1 ПКУ (так звані "низькоподаткові юрисдикції"), а саме будуть враховуватись такі критерії:
- держави (території), віднесені до переліку офшорних зон,
- держави (території), віднесені до переліку держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
- держави (території), компетентні органи яких за результатами двох послідовних звітних (податкових) періодів (років) не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією (зокрема інформацією щодо кінцевого бенефіціарного власника) на запити центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Станом на сьогодні такий перелік затверджений Постановою КМУ від 27.12.2017р. №1045, відповідно, з 1 січня 2025 року повинен бути затверджений новий Перелік.
Також встановлено, що якщо зміни до зазначеного Переліку затверджуються до 30 листопада певного року, такі зміни застосовуються з 1 січня наступного року, у разі затвердження змін до переліку після 30 листопада - з 1 січня другого звітного року.
Змінами до ст. 39 ПКУ також передбачено, що операції з нерезидентами з Переліку організаційно-правових форм можуть визнаватись неконтрольованими, якщо нерезидент або всі його учасники (партнери) є резидентами держави, з якою Україною укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування, що підтверджується шляхом подання податковому органу до 1 жовтня року, що настає за звітним, довідки, яка це підтверджує, крім держави, що включені до Переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 ПКУ.
У разі внесення змін до затвердженого КМУ Переліку організаційно-правових форм, такі зміни будуть застосовуватись з 1 січня наступного року.
Законом також передбачено, що основні засоби у вигляді житлових будинків (окремих квартир, кімнат тощо), розташованих на території України, придбаних або споруджених платником податку на прибуток підприємств під час воєнного стану, вважаються такими, що призначені для використання в господарській діяльності платника податку на прибуток підприємств, за умови що такі об'єкти придбані або споруджені у зв'язку з переміщенням підприємства або його працівників, які мають статус внутрішньо переміщених осіб, з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, з метою забезпечення житлом працівників такого підприємства та членів їхніх сімей. При цьому вартість використання житла у розмірі не більше двох розмірів мінімальної заробітної плати, наданого працівнику, який має статус ВПО, у безоплатне користування роботодавцем, що є виробником/постачальником товарів оборонного призначення за державними оборонними контрактами не включається до доходу такої фізичної особи.