Зміни до Закону України "Про імміграцію" щодо вдосконалення умов і порядку імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства"
20 жовтня набере чинності Закон України від 29.06.2023 №3180-IX «Про внесення змін до Закону України "Про імміграцію" щодо вдосконалення умов і порядку імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства».
1. Дозвіл на імміграцію буде надаватись іммігрантам, категорії яких визначені в ст. 4 Закону України "Про імміграцію" без встановлення щорічних квот. Зазначається, що вони будуть встановлюватись лише «у разі масового прибуття іммігрантів в Україну для державного регулювання процесу імміграції». Законом також визначено, що масове прибуття в Україну іммігрантів - це ситуація, за якої критична питома вага іммігрантів відносно всього населення України перевищуватиме 10%.
Спрощуються процедури надання дозволу на імміграцію членам родини іноземних висококваліфікованих спеціалістів та робітників, гостра потреба у яких є відчутною для економіки України.
Крім цього, запроваджується нова підстава надання дозволу на імміграцію для осіб, які безперервно проживали на території України понад 5 років по посвідці на тимчасове проживання (окрім іноземних студентів).
2. Приємною новиною є зменшення строку розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію з 1 року до 6 місяців. Однак, строк розгляду все ще залишатиметься 1 рік для заяв про надання дозволу на імміграцію, поданих через дипломатичні установи.
3. Законом передбачено процедуру перевірки фіктивності шлюбів під час подання заяви на надання дозволу на імміграцію на підставі возз’єднання сім’ї. Кожен з подружжя зобов’язаний подати згоду на проведення перевірки фіктивності шлюбу, яка буде відбуватись у формі співбесід та письмових тестів. За наслідком проведення процедури перевірки, факт перебування особи у шлюбі з громадянином України або іммігрантом не визнаватиметься підставою для надання дозволу на імміграцію за таких обставин, якщо один із подружжя отримав матеріальну компенсацію в обмін на згоду укладення шлюбу або подружжя не зустрічалося, не спілкувалося до укладення шлюбу, або не спілкується зрозумілою для обох мовою та в інших випадках, визначених законом.
4. Після отримання дозволу на імміграцію іноземець матиме 1 рік для подання документів на отримання посвідки на постійне проживання в Україні, так як і раніше. Проте цей строк обмежений строком законного перебування/проживання іноземця в Україні. Зазначається, що він повинен подати документи для отримання посвідки на постійне проживання не пізніше, ніж за 15 робочих днів до закінчення його довгострокової візи або тимчасового перебування/проживання в Україні. Іншими словами, іноземець повинен враховувати строк дії як дозволу на імміграцію, так і його діючих документів для проживання в Україні (строк перебування, візи або посвідки на тимчасове проживання) при поданні документів на отримання постійної посвідки.
У разі скасування дозволу на імміграцію скасовується посвідка на постійне проживання, видана на підставі цього дозволу. Також разом із прийняттям рішення про скасування дозволу на імміграцію міграційною службою приймається рішення про примусове повернення. Всі три рішення мають бути прийняті одночасно та протягом 5 календарних днів направлені рекомендованим листом іноземцю, стосовно якого вони прийняті, або мають бути вручені йому особисто.
Зверніться до нас, щоб разом ми змогли знайти відповіді на ваші питання та вирішити ваші потреби!
Джерело: Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про імміграцію" щодо вдосконалення умов і порядку імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства» від 29.06.2023 №3180-IX; Закон України "Про імміграцію"