Інформаційний бюлетень за період із 20 по 26 липня 2021 року.
Nexia DK пропонує ознайомитися з окремими новинами Інформаційного бюлетеня Nexia DK про податки, право та звітність в Україні за період із 20 по 26 липня 2021 року.
Набрали чинності Закони України щодо податкової амністії
Закон України від 15.06.2021р. №1539-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету" визначає особливості проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб, яке відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.
Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи - резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об'єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об'єкти декларування, і які відповідно до Кодексу є чи були платниками податків.
Декларанти матимуть право подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію із зазначенням активів, що їм належать, та з яких не були сплачені податки і збори, до 1 січня 2021 року. При цьому в Декларації не зазначається інформація про джерела одержання (набуття) декларантом об'єктів декларування.
Об'єкти декларування визначені пп. 14.1.280 і 14.1.281 ПКУ - активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності і знаходяться (зареєстровані, перебувають в обігу, є на обліку тощо) на території України та/або за її межами станом на дату подання Декларації.
Базою для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування є грошова вартість відповідного об'єкта декларування або номінальна вартість грошової вимоги, у тому числі за позиками, наданими третім особам.
Сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування щодо задекларованих об'єктів визначається шляхом застосування до бази для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування таких ставок, зокрема:
• 5 відс. щодо валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні;
• 9 відс. щодо валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном;
• 2,5 відс. щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу більше ніж 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року до подання Декларації.
Закон України від 15.06.2021р. №1542-IX "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету" прийнято разом із ЗУ від 15.06.2021р. №1539-IX, який передбачає, що не вважається умисним ухиленням від сплати податків і зборів, якщо такі діяння пов'язані з придбанням об'єктів, які громадянин вказав у одноразовій добровільній декларації та сплатив узгоджену суму збору декларування, якщо такі діяння вчинені до 2021 року.
Також визначено, що не можуть бути використані вищевказані дані на підтвердження винуватості підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень щодо ухилення від сплати податків і зборів (передбачених ст. 212, 212-1 Кримінального кодексу).
Джерело: Закон України від 15.06.2021р. №1539-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету"; Закон України від 15.06.2021р. №1542-IX "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету"
Дивіденди за 1кв. 2021: податок на прибуток
У разі якщо на дату виплати дивідендів податкова декларація з податку на прибуток за звітний 1 квартал 2021 року подана та зобов'язання з податку на прибуток задекларовані у цій декларації, погашені (сплачені в бюджет в повному обсязі) платник повинен при виплаті дивідендів за підсумками звітного 1 кварталу 2021 року сплатити авансовий внесок, який вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
При цьому зарахування у зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств сум авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів здійснюється в тому податковому (звітному) періоді, на який припадає виплата дивідендів та сплата авансового внеску.
Авансовий внесок, сплачений при виплаті дивідендів за 1 квартал 2021 року у II кварталі 2021 року, підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток у звітному періоді - півріччі 2021 року.
Джерело: Індивідуальна податкова консультація ДПС України від 26.05.2021р. №2034/ІПК/99-00-21-02-02-06
Списання дебіторської заборгованості: ПДВ
Якщо після здійснення оплати (авансу) за товари/послуги постачання таких товарів/послуг фактично не відбувається, та перераховані кошти не зараховуються в рахунок оплати інших товарів/послуг, які були або будуть поставлені/надані, а дебіторська заборгованість за сплаченим авансом покупцем списується, то операція з придбання товарів/послуг відсутня.
Якщо платник при сплаті авансу сформував податковий кредит на підставі податкової накладної, складеної після 01.07.2015 та зареєстрованої в ЄРПН, але такі товари/послуги не були поставлені, то у податковому періоді, в якому відбувається списання дебіторської заборгованості, платнику податку - покупцю необхідно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ з використанням механізму, визначеного пунктом 198.5 статті 198 ПКУ.
Джерело: Індивідуальна податкова консультація ДПС України від 08.04.2021р. №1449/ІПК/99-00-21-03-02-06
Сплата ПДФО при дистанційній роботі
Якщо у товариства відсутні в інших регіонах відокремлені підрозділи та/або власне чи орендоване майно, об'єкти оподаткування або об'єкти, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку), податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати найманих працівників, які здійснюють трудові обов'язки за місцем свого проживання, яке не співпадає із місцезнаходженням юридичної особи, сплачується таким підприємством (податковим агентом) до місцевого бюджету за його місцезнаходженням незалежно від місця проживання таких працівників.
Враховуючи викладене, юридична особа як податковий агент, що здійснює нарахування (виплату) доходів працівникам, які проживають не за місцезнаходженням зазначеної юридичної особи, сплачує (перераховує) податок на доходи фізичних осіб до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням (розташуванням) на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби.
Джерело: Індивідуальна податкова консультація Головного управління ДПС в Харківській області від 08.07.2021р. №2688/ІПК/20-40-24-04-10
Самостійне виправлення помилок під час карантину: штрафні санкції та пеня
У разі самостійного виправлення помилок, виявлених у податкових деклараціях за звітні (податкові) періоди I - III квартали 2020 року (крім податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати), протягом періоду проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) (по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину) платник податку на суму заниженого податкового зобов'язання не нараховує штрафні санкції, передбачені п. 50.1 ст. 50 ПКУ, та пеню.
У разі самостійного виправлення помилок, виявлених у податкових деклараціях з податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати за звітні (податкові) періоди, які припадають на період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), платник податку на суму заниженого податкового зобов'язання повинен нарахувати штрафні санкції, передбачені п. 50.1 ст. 50 ПКУ.
Про це повідомила Державна податкова служба України від 22.07.2021р. у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ЗІР.