Новий антикоронавірусний Закон
Верховна рада України 30 березня ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)" (текст проєкту http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=68479). Закон набере чинність з дня його опублікування.
Законом внесено зміни до більш як 30-ти нормативних актів, зокрема, КЗпП, ЦКУ, ГКУ, Закону про бухоблік та ін.
До Податкового кодексу внесено наступні зміни:
- змінено ліміт перебування на спрощеній системі оподаткування: для 1 групи – до 1млн.грн., для 2 групи – 5млн.грн, для 3 – 7млн.грн.;
- звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення та постачання на митній території України антикоронавірусних товарів;
- сума антикоронавірусної благодійної допомоги не включається до розрахунку суми коригувань по п.140.5.9 ПКУ, тобто зменшує об'єкт оподаткування податку на прибуток в повному розмірі;
- акцизні послаблення для виробників антисептиків;
- звільнення від плати за землю та податку на нерухомість тільки за березень, податкове зобов’язання з цих податків за квітень сплачується у строк до 30 червня 2020 року.
До Цивільного кодексу внесено норму, яка визначає, що з моменту установлення карантину і до його завершення орендар звільняється від плати за користування майном у разі, якщо не має можливості ним користуватись.
До Кодексу законів про працю внесено поняття "дистанційна (надомна) робота" та "гнучкий режим". Час простою на період оголошення карантину оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки.
На час карантину зупиняється перебіг різних строків, зокрема:
- адміністративних оскаржень рішень податкових органів;
- Позовної давності за ЦКУ;
- звернення до суду за вирішенням трудових спорів;
- звернення до адміністративного суду.
До 30 червня 2020 року забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю):
- за діяльністю суб’єктів господарювання, які віднесені до високого ступенем ризику;
- у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Прикінцеві положення Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" доповнено нормою, що знімає відповідальність за порушення строків оприлюднення фінансової звітності за 2019 рік або консолідованої фінансової звітності за 2019 рік разом з аудиторським звітом у разі, якщо така звітність буде оприлюднена у період дії карантину або протягом 90 календарних днів після його завершення.
У Законі України "Про зайнятість населення" передбачено, що у разі втрати застрахованими особами частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення тривалості робочого часу у зв’язку із карантином, за зверненням роботодавця для виплати працівникам надається допомога по частковому безробіттю.
Кабінету Міністрів України надали право вирішувати питання щодо тимчасового призупинення видачі дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, в тому числі в окремих регіонах чи на окремі види діяльності.
У зв’язку з проведенням карантину норми Закону України "Про акціонерні товариства" та "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" щодо строків проведення річних загальних зборів акціонерів та річних загальних зборів учасників товариств, які є емітентами цінних паперів не застосовуються у 2020 році. Річні загальні збори акціонерів за результатами 2019 фінансового року мають бути проведені у строк не пізніше трьох місяців після дати завершення карантину. У разі завершення строку повноважень членів наглядових рад акціонерних товариств у 2020 році, повноваження таких членів наглядових рад продовжуються в повному обсязі до дати проведення загальних зборів акціонерів.
Банкам на період карантину забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором.