Подача та оприлюднення фінансової звітності за 2021 рік разом з аудиторським висновком до органів ДПС
Обов’язок оприлюднювати фінансову звітність разом з аудиторським висновком передбачено частиною 3 статті 14 Закону України від 16.07.99р. №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (надалі – Закон про бухгалтерський облік). Це стосується таких підприємств:
- підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів);
- публічні акціонерні товариства;
- суб’єкти природних монополій на загальнодержавному ринку;
- суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях.
Ці суб’єкти зобов’язані не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) та в інший спосіб у випадках, визначених законодавством.
Обов’язок не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) покладається на великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства (надалі всі суб'єкти вважаємо суб’єктами з Переліку).
Однак, у відповідності до Закону України від 03.03.2022р. № 2115-IX "Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" (надалі – Закон №2115) обов'язок щодо подання, зокрема, фінансових, аудиторських звітів та будь-які інших документів, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, можна виконати протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.
Тому, доходимо висновку, що обов’язок щодо оприлюднення фінансової звітності та аудиторського висновку для суб’єктів, у яких є такий обов’язок, можна виконати по припиненню чи скасуванню воєнного стану протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни. На сьогодні воєнний стан запроваджений в Україні до 23 серпня цього року.
Слід також врахувати, що Законом №2115 передбачено, що цей Закон не поширюється на податкові правовідносини. Що це означає? Відповідно до абзацу четвертого пункту 46.2 Податкового кодексу України (надалі – ПКУ) платники податку на прибуток, які відповідно до Закону про бухгалтерський облік мають обов’язок оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. Тобто, обов’язок подати до контролюючих органів не пізніше 10 червня 2022 року річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом за 2021 рік, виникає відповідно до норм податкового законодавства та стосується суб’єктів з Переліку. Тому, обов’язок щодо подачі до контролюючих органів фінансової звітності з аудиторським висновком буде відноситися до податкових правовідносин. Отже, норми Закону №2115 не розповсюджуються на виконання обов’язків, передбачених пунктом 46.2 ПКУ.
Тому, на нашу думку, суб’єкти з Переліку, які є платниками податку на прибуток, повинні (зобов’язані) на вимогу пункту 46.2 ПКУ, подати контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом за 2021 рік у строк не пізніше 10 червня 2022 року з урахуванням оновленого Законом №2260 пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.
Що буде за не виконання цього обов'язку? У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність, передбачена пунктом 120.1 ПКУ від 340 грн. до 1020 грн. за повторне порушення протягом року. Слід лише врахувати, що до 31.08.2022 р. продовжено карантин і відповідно до підпункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Щодо питання обов’язку подання фінансової звітності разом з аудиторським висновком, позиція ДПС викладена 07.06.22 року на сайті Східного міжрегіонального управління ДПС у повідомленні "Яким чином та в якому електронному форматі (стандарті) через Електронний кабінет платник податків має можливість надіслати до контролюючого органу річну фінансову звітність разом з аудиторським звітом, яка підлягає оприлюдненню?", де робиться наступний висновок:
платник податку, який зобов’язаний оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом через приватну частину Електронного кабінету має можливість надіслати до контролюючого органу у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним:
річну фінансову звітність у форматі XML за допомогою режиму «Введення звітності»;
аудиторський звіт разом із супровідним листом у форматі pdf (обмеження 5 МБ) за допомогою режиму «Листування з ДПС»
Враховуючи, що Мінфіном не затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, про що йдеться у підпункті 69.1 в редакції Закону 2260, платники, які зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, скоріше за все повинні за найменшої можливості подати до ДПС не пізніше 10 червня року звітність за 2021 рік + аудиторський звіт.
Також, звертаємо вашу увагу, що одним з критеріїв ризикованості платника ПДВ відповідно до пункту 7 Додатку 1до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
Тобто не подача фінансової звітності разом з аудиторським висновком за 2021 рік до органів ДПС не пізніше 10.06.2022р. може спричинити блокування податкових накладних (пункт 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ від 11.12.2019р. №1165).