Реінвестиція дивідендів: оподаткування
Nexia DK пропонує ознайомитися з окремими новинами Інформаційного бюлетеня Nexia DK про податки, право та звітність в Україні за період із 28 липня по 3 серпня 2020 року.
Операції з нерезидентами, які не мають ділової мети та коригування фінансового результату до оподаткування
Фінансовий результат до оподаткування збільшується відповідно до пп. 140.5.15 п. 140.5 ст. 140 Кодексу на суму витрат, понесених платником податків при здійсненні операцій з нерезидентами, які не мають ділової мети, після 22.05.2020, незалежно від дати укладення відповідного договору.
Зміст поняття розумної економічної причини (ділової мети) передбачає обов'язкову спрямованість здійснюваної операції платника податку на отримання позитивного економічного ефекту (приріст (збереження) активів платника (їх вартості), створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому).
Для підтвердження розумної економічної причини (ділової мети) здійснюваних операцій крім договору можуть використовуватись будь-які інші документи, що надають інформацію щодо всіх обставин та умов проведення операції, чинники, які вплинули на ціну товару (робіт, послуг) (копії контрактів, документи про проведені розрахунки, митні декларації, інші первинні документи), опис умов, за яких були здійснені такі операції, та їх мотивів.
Про це йдеться в Індивідуальній податковій консультації Державної податкової служби України від 13.07.2020р. №2823/6/99-00-05-05-02-06/ІПК.
Реінвестиція дивідендів: оподаткування
Якщо платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав не приймав рішення щодо виплати дивідендів власникам таких корпоративних прав, а нерозподілений прибуток був спрямований до 01.01.2021 на поповнення (збільшення) статутного капіталу, така операція не передбачає виникнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств, в тому числі податку з доходів з джерелом їх походження з України у випадку, якщо одним із учасників - власників корпоративних прав є нерезидент.
Якщо платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав не приймав рішення щодо виплати дивідендів власникам таких корпоративних прав, а нерозподілений прибуток був спрямований після 31.12.2020 на поповнення (збільшення) статутного капіталу, то у випадку, якщо одним із учасників - власників корпоративних прав є нерезидент, сума, на яку збільшується вартість корпоративних прав учасника - нерезидента у зв'язку із таким поповненням (збільшенням) статутного капіталу, підлягає оподаткуванню за ставкою в розмірі 15 відсотків (якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України).
Про це йдеться в Індивідуальній податковій консультації Державної податкової служби України від 22.07.2020р. №2998/ІПК/99-00-05-05-02-06.
Отримано проценти за порушення у виконанні договірних зобов'язань: визначення бази оподаткування ПДВ
Суми коштів, отримані як три проценти річних, які покупець сплачує постачальнику у разі затримки оплати за товари/послуги, не змінюють базу оподаткування ПДВ поставлених товарів/послуг.
Водночас якщо сторони укладають договори оренди, які передбачають інший (більший) розмір відсотків, що сплачується внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань, то база оподаткування ПДВ у продавця таких товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з договірної вартості цих товарів, збільшеної на суму відсотків, що перевищує розмір, визначений пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ.
Про це йдеться в Індивідуальній податковій консультації Державної податкової служби України від 14.07.2020р. №2842/ІПК/04-36-04-01-16.
ЄСВ та адміністративна відповідальність: зміна позиції ДПС
Раніше ДПС повідомляла, що роботодавці звільняються від адміністративної відповідальності за порушення законодавства по ЄСВ, вчинені щодо періодів з 01 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину та при цьому положення ст. 38 КУпАП щодо порушень, вчинених у такі періоди, не застосовуються.
Тепер ДПС змінила свою позицію. У новому повідомленні зазначено, що до платників єдиного внеску на період дії карантину не застосовуються штрафні санкції та не нараховується пеня за неповну сплату або несвоєчасну сплату сум єдиного внеску і несвоєчасне подання звітності, проте відсутня норма щодо звільнення від адміністративної відповідальності за зазначені порушення.
Джерело: повідомлення ДПС від 29.07.2020р. на ресурсі ЗІР.
Визначення ставки дисконтування довгострокової дебіторської заборгованості та довгострокових зобов'язань
Визначення ставки дисконтування на рівні ринкової ставки відсотка, яка використовується в операціях з аналогічними активами: якщо підприємство регулярно, постійно користується позиками від фінансових та банківських установ, для ставки дисконту тільки за такими чи подібними позиками можливо брати відсоткову ставку, за якими отримуються такі позики цим підприємством. Про рівень ринкових ставок у певний період свідчать також статистичні дані банків, оприлюднені на офіційному вебсайті Національного банку України.
Якщо ринкову ставку відсотка визначати проблематично, можна брати ставку відсотка на можливі позики, які може отримати конкретне підприємство. Наприклад, підприємство може взяти позику (кредит) в конкретному банку і в такому випадку для визначення ставки дисконту можливо брати ставку кредиту в конкретному банку.
У разі відсутності зазначеної інформації під час розрахунку планових показників грошових потоків можуть застосовуватись ставки, які визначаються на основі безризикової ставки, скоригованої на ризики, пов'язані з такою заборгованістю. У якості безризикової ставки може бути використана ставка дохідності за облігаціями внутрішнього державного займу, ставка відсотка за інвестиціями або банківськими депозитами на аналогічний термін і на аналогічних умовах.
Замість ставки на можливі позики можна взяти ставку, розраховану за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства. Така ставка показує середню дохідність, якої очікують власники (інвестори) підприємства, вкладаючи в нього кошти.
Джерело: повідомлення Мінфіну від 21.07.2020р.