Роз'яснення нововведень щодо ПДВ у Польщі
Польща запроваджує роздільний механізм сплати ПДВ для запобігання податковому шахрайству.
Польський інструмент роздільної оплати, запроваджений 1 липня 2018 року, має на меті підсилити систему ПДВ, запобігаючи випадкам шахрайства на етапі трансакції, щоб забезпечити більшу стабільність податкових надходжень і зупинити несплату податків за допомогою виведення коштів за кордон.
На відміну від інших країн, наприклад, Італії, використання роздільного механізму сплати не обмежуватиметься певними трансакціями чи галузями господарства. Польське законодавство передбачає, що він має застосовуватися добровільно покупцем товарів чи послуг. Воно стосуватиметься тільки операцій між платниками ПДВ, тобто операцій між підприємствами.
Покупці, що застосовують механізм роздільної сплати, не нестимуть відповідальності за розділення платежів, це робитиме банк за допомогою двох каналів. Оплата чистої суми проводитиметься на звичайний банківський рахунок постачальника, а оплата податку проводитиметься на спеціальний рахунок для ПДВ.
Для запровадження нової системи банки автоматично відкриють спеціальні рахунки для ПДВ, під'єднані до стандартних підприємницьких банківських рахунків. Рахунки для ПДВ належатимуть безпосередньо підприємству, однак використання коштів на ньому буде обмежене. Платник податків зможе використовувати кошти, накопичені на рахунку для ПДВ, лише для:
• Оплати податку, призначеного для податкової служби.
• Оплати постачальникам суми ПДВ, зазначеної на рахунку-фактурі.
• Переказу коштів на свій стандартний банківський рахунок, однак лише за попереднього погодження з начальником податкової служби.
Заохочення
Для того, щоб заохотити платників податків використовувати роздільний механізм оплати, було запроваджено кілька засобів заохочення, у тому числі зменшення суми ПДВ, що підлягає сплаті, а також швидше відшкодування ПДВ.
Нове законодавство буде стосуватися тільки польських банківських рахунків, а спеціальні рахунки для ПДВ будуть лише у польській національній валюті (PLN).
Передбачається, що суб'єкти господарювання, що пов'язані з урядом, а також державні підприємства стануть першими, хто запровадить цей механізм.