Уряд посилив обмеження під час карантину
Nexia DK пропонує ознайомитися з окремими новинами Інформаційного бюлетеня Nexia DK про податки, право та звітність в Україні за період із 31 березня по 6 квітня 2020 року.
"Антикоронавірусний" Закон вступив в силу
2 квітня набрав чинності Закон України від 30.03.2020р. №540-IX " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)". Законом внесено зміни до більш як 30-ти нормативний актів, зокрема, КЗпП, ЦКУ, ГКУ, Закону про бухоблік та ін.
До Податкового кодексу внесено наступні зміни:
- змінено ліміт перебування на спрощеній системі оподаткування: для 1 групи – до 1млн.грн., для 2 групи – 5млн.грн, для 3 – 7млн.грн.;
- сума антикоронавірусної благодійної допомоги не включається до розрахунку суми коригувань по п.140.5.9 ПКУ, тобто зменшує об'єкт оподаткування податку на прибуток в повному розмірі;
- звільнення від плати за землю та податку на нерухомість з об'єктів нежитлової нерухомості тільки за березень, податкове зобов’язання з цих податків за квітень сплачується у строк до 30 червня 2020 року.
Прикінцеві положення Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" доповнено нормою, що знімає відповідальність за порушення строків оприлюднення фінансової звітності за 2019 рік або консолідованої фінансової звітності за 2019 рік разом з аудиторським звітом у разі, якщо така звітність буде оприлюднена у період дії карантину або протягом 90 календарних днів після його завершення.
Уряд посилив обмеження під час карантину
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2020р. №255 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020р. №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Серед іншого передбачено розширення переліку заборон, що введені на період карантину, проте збільшено перелік дозволених видів господарської діяльності під час карантину.
Підприємствам рекомендовано на час дії карантину забезпечити:
- позмінну роботу працівників та/або за можливості віддалену роботу в режимі реального часу через Інтернет;
- відстань у прикасовій та касовій зонах між особами (за винятком покупця і продавця) не менше ніж 1,5 метра та/або наявність між ними відповідних захисних екранів;
- дотримання відстані не менше ніж 1,5 метра між відвідувачами, які очікують дозволу на вхід до приміщень;
- цілодобовий та/або подовжений режим (графік) роботи юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які провадять діяльність, яка є дозволеною відповідно до цієї постанови (без необхідності здійснення окремого погодження такого режиму (графіка).
Форс-мажорні обставини у господарських договорах
У роз’ясненні Апеляційного адміністративного суду від 27.03.2020р. зазначено, що просто існування такої обставини як введений карантин не є форс-мажором. Така обставина стане форс-мажорною лише у випадку, якщо особа доведе неможливість виконання зобов'язань, передбачених умовами договору, саме через неї. Щоб засвідчити форс-мажорні обставини, потрібно звернутися до Торгово-промислової палати. Для того, щоб отримати сертифікат ТПП про форс-мажорні обставини, потрібно довести причинно-наслідковий зв'язок між зобов'язаннями, які сторона не може виконати, та обставинами (їхнім результатом), на які сторона посилається, як на підставу неможливості виконати зобов'язання.
Обов'язок доказування настання форс-мажорних обставин покладено на заявника, який несе відповідальність за повне та належне оформлення заяви, достовірність викладених фактів, наданих документів, відомостей та доказів. І вже за результатами розгляду таких документів Торгово-промислова палата видає сертифікат про форс-мажорні обставини.