Відтерміновано обов'язкове застосування РРО для ФОП
Nexia DK пропонує ознайомитися з окремими новинами Інформаційного бюлетеня про податки, право та звітність в Україні за період із 8 по 14 грудня 2020 року.
Відтерміновано обов'язкове застосування РРО для ФОП
Внесено наступні зміни щодо застосування РРО, зокрема:
- до 1 січня 2022 року відтерміновано обов'язкове застосування РРО (ПРРО) для ФОП, які є платниками єдиного податку;
- виключено норми стосовно застосування механізму кешбеку;
- скасовано штрафні санкції за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів у РРО (ПРРО);
- до 1 січня 2022 року продовжено застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб'єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО (ПРРО) під час проведення розрахункових операцій.
Крім цього, змінено граничні обсяги доходів суб'єктами спрощеної системи оподаткування:
- 1 група - 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;
- 2 група - 834 розміри мінімальної заробітної плати;
- 3 група - 1167 розмірів мінімальної заробітної плати;
Закон набрав чинність з 10.12.2020р.
Джерело: Закон України від 01.12.2020р. N 1017-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій»
Податковий борг: можливість списання та відстрочення
Платники податку мають можливість списання податкового боргу у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за всіма податками та зборами не перевищує 3060 грн. Також передбачено можливість відстрочення до 29 грудня 2021 року погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, що в загальній сумі не перевищує 6800 грн.
Крім цього, платники єдиного податку І групи звільняються від сплати цього податку за грудень 2020 року та січень - травень 2021 року.
Закон набрав чинність з 10.12.2020р.
Джерело: Закон від 04.12.2020р. N1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
Одноразова матеріальна допомога у зв’язку з COVID-19
Набрав чинність Закон, яким передбачено одноразову державну виплату:
- у зв'язку із втратою частини заробітної плати найманими працівниками суб'єктів господарювання, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, та у зв'язку із втратою частини доходу фізичними особами - підприємцями, економічна діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19);
- суб'єктам господарювання задля збереження робочих місць з метою виплати найманим працівникам суб'єкта господарювання одноразової матеріальної допомоги в період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19);
- суб'єктам господарювання, які є юридичними особами, з метою відшкодування витрат, понесених на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, пов’язані із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 затверджений Постановою КМУ від 09.12.2020р. №1236 наведений за посиланням https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vstanovlennya-karantinu-ta-zaprovadzhennya-obmezhuvalnih-protiepidemichnih-zahodiv-1236-091220
Порядок надання одноразової компенсації суб’єктам господарювання затверджений постановою КМУ від 09 грудня 2020 р. № 1234 наведено за посиланням https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-poryadku-nadannya-odnorazovoyi-kompensaciyi-subyektam-gospodaryuvannya-1234-091220
Порядок звернення та надання у 2020 році одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних протиепідемічних заходів, затверджений Постановою КМУ від 09.12.2020р. №1233 розміщено за посиланням https://www.kmu.gov.ua/npas/deyaki-pitannya-nadannya-odnorazovoyi-materialnoyi-dopomogi-zastrahovanim-osobam-yaki-mozhut-vtratiti-dohodi-1233-091220.
Покрокова інструкція та перелік необхідних документів для отримання одноразової допомоги роботодавцями Держаний центр зайнятості навів на своєму офіційному сайті https://www.dcz.gov.ua/novyna/odnorazova-dopomoga-robotodavcyu-pokrokova-instrukciya-ta-perelik-neobhidnyh-dokumentiv
Джерело: Закон України від 04.12.2020 N 1071-IX «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
Звільнення від сплати ЄП
Законом України від 04 грудня 2020 року N 1072-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2", який набрав чинності 10 грудня 2020 року, підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ доповнено, зокрема, п. 52 прим. 9, у якому передбачено, що тимчасово платники єдиного податку першої групи звільняються від сплати цього податку за грудень 2020 року та січень - травень 2021 року, крім випадків порушення такими платниками встановлених главою 1 розд. XIV ПКУ умов застосування першої групи платників єдиного податку. При цьому ставки єдиного податку для першої групи платників єдиного податку, встановлені у порядку, визначеному п. 293.2 ст. 293 ПКУ, за такі періоди не застосовуються.
Що стосується звільнення платників єдиного податку другої групи від сплати єдиного податку (авансових внесків) за грудень 2020 року та січень - травень 2021 року, то Законом N 1072 відповідні зміни до ПКУ не вносились.
Про це повідомила Державна податкова служба України від 09.12.2020р. у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ЗІР.
Які відомості ПФУ надаватиме Держпраці про неоформлених працівників?
Оновлено список даних про роботодавців, які ПФУ передає Держпраці, зокрема, про:
- застрахованих осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД у одного страхувальника більше року;
- страхувальників, у яких кількість застрахованих осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД, більше 30% кількості застрахованих осіб у звітному місяці та/або їх кількість збільшено на 20 і більше відсотків у порівнянні з попереднім звітним місяцем;
- страхувальників, які у звітному місяці збільшили на 20 та більше відсотків кількість застрахованих осіб з ознакою "неповний робочий час";
- страхувальників, які нараховують зарплату 30 і більше відсоткам працівників нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної зарплати за основним місцем роботи (крім тих, які у звітності заповнили ознаку "неповний робочий час", та тих, які розпочали та закінчили трудові відносини у звітному місяці);
- страхувальників, які у звітному місяці надали відомості про застрахованих осіб, які перебували у відпустці без збереження зарплати більше 15 календарних днів та яким нарахування зарплати не здійснювалось;
- страхувальників, у яких протягом року показники кількості застрахованих осіб та загальної суми нарахованої зарплати не змінювались;
- страхувальників із чисельністю 20 і більше застрахованих осіб, у яких у звітному місяці відбулось зменшення штатної чисельності працівників на 10 і більше відсотків у порівнянні з попереднім звітним місяцем.
Джерело: Постанова Пенсійного фонду від 19.08.2020р. №15-1
Зміни до порядку розрахунку середньої заробітної плати
Змінами, передбаченими до Порядку №100, суб’єкти господарювання, на яких поширюється його дія, доповнено ФОПами та фізичними особами, які в межах трудових відносин використовують працю найманих працівників.
Внесені зміни, якими збільшиться перелік випадків застосування цього Порядку, а саме передбачено повний перелік видів відпусток, для оплати яких він застосовується.
Відтепер якщо працівника прийнято (оформлено) на роботу не з першого числа місяця, проте дата прийняття на роботу є першим робочим днем місяця, то цей місяць враховується до розрахункового періоду як повний місяць.
Виключено згадку про "інші поважні причини", натомість передбачено, що час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.
Пункт 3 Порядку визначає, що при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно з законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.
Постанову було опубліковано в "Урядовому кур'єрі" 12 грудня, а тому з цієї дати слід застосовувати оновлений Порядок.
Джерело: постанова Кабінету Міністрів України від 10.12.2020р. №1213