Внесення змін до Податкового кодексу України на період дії воєнного стану
17 березня набрав чинність Закон України від 15.03.2022р. №2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який встановлює певні особливості оподаткування.
Єдиний податок
Фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок на час воєнного стану.
Установлено, що з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, платниками єдиного податку третьої групи можуть бути ФОПи та юридичні особи, у яких обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень на рік, без обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Не можуть бути платниками такого податку, зокрема, суб'єкти господарювання, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів, фізичні та юридичні особи – нерезиденти та інші. Обмеження, передбачені п.291.5 ПКУ щодо неможливості перебувати на спрощеній системі оподаткування не застосовуються.
Ставка єдиного податку для таких платників встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу.
Такі платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. Формулювання цієї норми не дає чіткої відповіді на питання чи перехід на спрощену систему буде супроводжуватись анулювання реєстрації платника ПДВ.
Звітним періодом для платників єдиного податку третьої групи є квартал, проте сплата податку відбувається авансом щомісяця до 15 числа у розмірі суми податку за підсумками попереднього місяця.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву. Це стосується також юридичних осіб, що вже є платниками єдиного податку за ставкою 3 чи 5%, тобто автоматичного переходу не відбувається.
Кабінет Міністрів України має право визначати особливості нарахування та сплати єдиного податку.
ПДВ
Тимчасово не вважаються використаними в неоподатковуваних ПДВ операціях або операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари:
· знищені внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану;
· передані в державну чи комунальну власність, у тому числі на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України у період дії воєнного, надзвичайного стану.
Не є постачанням товарів та послуг передача/надання товарів та послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість. До наведених операцій норми пункту 198.5 ПКУ не застосовуються.
Тимчасово, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми ПДВ на підставі наявних у платника первинних документів, складених за операціями з придбання товарів/послуг. Протягом шести місяців після припинення або скасування дії воєнного стану платники зобов'язані зареєструвати відповідні податкові накладні.
ПДФО
Не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума благодійної допомоги виплаченої благодійниками протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану на користь:
· учасників бойових дій;
· працівників підприємств, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, або на користь членів їхніх сімей;
· фізичних осіб, які мешкають на території населених пунктів, де проводяться бойові дії, або які вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням бойових дій.
До податкової знижки включаються суми коштів або вартість майна, перерахованих у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, у розмірі, що не перевищує 16% суми його загального оподатковуваного доходу такого звітного року.
У складі витрат ФОПа на загальній системі можна враховувати документально підтверджені витрати у вигляді вартості майна, в тому числі грошові кошти, що добровільно перераховані (надані, передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та/або грошові кошти, перераховані на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для збору коштів.
ЄСВ
Тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, ФОПи мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому вимога щодо розміру мінімального страхового внеску до таких періодів для таких осіб не застосовується.
Роботодавці - платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування - фізичні особи - підприємці, які належать до другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, які належать до третьої групи платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України. Суми єдиного внеску, нараховані та не сплачені роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких такі наймані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету. Для визначення суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету роботодавець розраховує та відображає у звітності суму єдиного внеску за мобілізованих працівників.
Роботодавець - платник податку на загальній системі оподаткування ЄСВ за мобілізованих працівників сплачує ЄСВ в звичайному порядку.
Тимчасове звільнення від сплати податків
Тимчасово не нараховується та не сплачується:
· плата за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, а також за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
· загальне мінімальне податкове зобов'язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
· екологічний податок за об'єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
Адміністрування податків та ЄСВ
На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених ПКУ та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Тимчасово зупиняється перебіг строків, визначених для надсилання повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, та повідомлень про взяття рахунку на облік або відмову у взятті контролюючим органом рахунку на облік.
Тимчасово приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та фактичних перевірок. У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення таких перевірок, до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, а вимоги законодавства щодо мораторію на застосування штрафів на період дії воєнного стану або на період дії карантину не застосовуються.
Установлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану. Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розпочаті до 24 лютого 2022 року та не завершені, зупиняються по останній календарний день третього місяця з дня припинення (скасування) воєнного, надзвичайного стану.
Операції з пальним
На період дії правового режиму воєнного стану, надзвичайного стану не вважаються реалізацією пального:
· операції з безоплатної передачі пального, що здійснюються у зв'язку з примусовим відчуженням або вилученням такого пального для потреб держави відповідно до Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану";
· операції з безоплатної передачі пального, що здійснюються у зв'язку з його передачею Збройним Силам України та добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, органам місцевого самоврядування, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
· операції з передачі як гуманітарної допомоги.
Тому такі операції з безоплатної передачі пального не підлягають оподаткуванню ПДВ чи акцизом.
Тимчасово, на операції з постачання та ввезення на митну територію України пального встановлено ставку ПДВ 7% та нульову ставку акцизного податку.
Неприбуткові організації
На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням вимог щодо видатків неприбуткової організації передача майна, надання послуг неприбутковою організацією, за умови що такі послуги, майно добровільно перераховані (надані, передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та/або грошові кошти, перераховані на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для збору коштів.
Операції з надання благодійної допомоги, передбачені підпунктом 197.1.15 ПКУ, що здійснені протягом 2022 року громадськими об'єднаннями або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об'єднаннями або благодійними організаціями при визначенні загальної суми для обов'язкової реєстрації платником ПДВ.