Закон 2260
27 травня набирає чинність Закон України від 12.05.2022р. №2260 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (надалі – Закон). Окремі норми Закону в частині камеральних перевірок декларацій та уточнюючих розрахунків, до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування набирають чинність з 2 червня 2022 року. Основні зміни стосуються питань ПДВ та адміністрування податків.
ПДВ
За податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року платники податку включають до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Тобто вже з червня включення до складу податкового кредиту сум ПДВ повинне відбуватись виключно на підставі зареєстрованих податкових накладних.
Платники ПДВ зобов'язані забезпечити реєстрацію податкових накладних у строки, наведені нижче в таблиці та уточнити податковий кредит з урахуванням даних зареєстрованих податкових накладних у разі, якщо податковий кредит був сформований на підставі даних первинних документів.
Строки реєстрації податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період після 24.02 і до 27.05 цього року (дати набрання чинності Законом), залежать від наявності можливості реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) та наведені в таблиці:
Таблиця
Наявність можливості реєстрації ПН/РК |
Строк реєстрації |
Можливість реєстрації відсутня |
6 місяців після припинення воєнного стану |
Є можливість своєчасно реєструвати, якщо термін реєстрації ПН з 24.02.22 до дня набрання чинності Закону |
до 15 липня 2022 року |
Можливість реєстрації відновилась |
протягом 60 днів з першого дня місяця наступного за місяцем відновлення |
Платники 2% щодо ПН з 24.02.2022 до дня переходу |
протягом 60 календарних днів з дня повернення на попередню систему оподаткування |
Податкові накладні та розрахунки коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період після набрання чинності Закону підлягають реєстрації в загальні строки, визначені ст. 201 ПКУ, у разі наявності можливості такої реєстрації.
Доходимо висновку, що при умові наявності можливості реєстрації податкових накладних, всі податкові накладні, складені в травні, повинні бути зареєстровані в ЄРПН, оскільки строк їх реєстрації (до 31.05.2022р. або до 15.06.2022р. - в залежності від дати складання) закінчується вже після набрання чинності Законом. Нагадуємо також, що при умові порушення граничних термінів реєстрації ПН, до податкового кредиту така накладна відноситься в періоді її реєстрації в ЄРПН.
Платники ПДВ до припинення воєнного стану не мають права на подання уточнюючих розрахунків за звітні періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.
Суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування, та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду до її повного погашення.
Відновлюється бюджетне відшкодування ПДВ.
Адміністрування податків
Закон звільняє від відповідальності за невиконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового за умови, що він буде виконаний в строк, наведений нижче залежно від наявності можливості виконання:
Наявність можливості виконати податковий обов'язок |
Строк виконання |
Можливість виконання обов'язку відсутня |
6 місяців після припинення воєнного стану |
Є можливість виконати обов'язок, термін виконання якого припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Закону |
реєстрації ПН/РК до 15.07.2022 подання податкової звітності до 20.07.2022 сплата податків не пізніше 31.07.2022 |
Можливість виконання обов'язку відновилась, якщо граничний термін виконання обов'язку припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня відновлення можливості |
протягом 60 днів з першого дня місяця наступного за місяцем відновлення |
Платники 2%, якщо граничний термін виконання обов'язку припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня переходу на спрощену систему |
протягом 60 календарних днів з дня повернення зі спрощеної на попередню систему оподаткування |
Платники, які мають можливість виконувати свій податковий обов'язок, граничний термін виконання якого припадає на період після набрання чинності Закону, повинні його виконувати в повному обсязі та в загальні строки, визначені ПКУ.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків та перелік документів на підтвердження затверджується Мінфіном.
У випадку самостійного виправлення помилок у деклараціях у податкових періодах до 25 липня 2022 року, платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ (3% або 5% в залежності від форми виправлення: в уточнюючій декларації чи у звітній) та пені.
Відновлюються податкові перевірки:
- камеральні;
- документальні позапланові, що проводяться на звернення платника податків, при реорганізації підприємства, при поданні декларації з від'ємним значенням з ПДВ більше 100 тис. гривень або якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями або валютної виручки за експортними операціями;
- фактичні перевірки.
У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується фінансова відповідальність, при цьому вимоги законодавства щодо мораторію застосування штрафів на період дії воєнного стану або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються. Тобто, у разі виявлення під час таких податкових перевірок порушень, платника податку може бути оштрафовано, не зважаючи на карантинний мораторій на податкові штрафи.
Відновлено податкові строки, зокрема, щодо подання звітності, сплати податків та зборів, проведення перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов'язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок.
З ПКУ виключено норму щодо можливості подання податкових декларацій та інших документів в паперовій формі в період дії воєнного стану.
Повний текст Закону розміщено за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2260-IX#Text